• Zadanie DÚ 06. 04. 2020

Vážení rodičia, milí žiaci. Opäť som pri Vás, s Vami a pre Vás. Začíname sviatočný týždeň, je tu pred nami Veľká noc, ktorá bude prebiehať v úzkom kruhu rodiny. Tento týždeň budete ma skrátený a to znamená, že budete mať menej úloh, menej povinností. Začíname s predmetom SJL.

SJL – gramatika

Moji zlatí – dnes budeme preberať ďalší ohybný slovný druh – a sú to prídavné mená.

Aby sme mohli začať preberať novú látku, musíme si zopakovať, čo sú to podstatné mená. Naučili sme sa, že podstatné mená pomenúvajú osoby, zvieratá a veci. Na osoby sa pýtame otázkou: Kto je to?, na zvieratá a veci sa pýtame otázkou: Čo je to? Ďalej sme sa naučili, že podstatné mená delíme na všeobecné a vlastné. Všeobecné podstatné mená píšeme malým začiatočným písmenom a vlastné podstatné mená píšeme veľkým začiatočným písmenom. (mená, priezviská, ulice, štáty, svetadiely, zemepisné názvy, hrady, rieky, mestá.......)

Otvorte si učebnice na str. 88, zároveň si otvorte svoje zošity, do ktorých si napíšte dnešný dátum 06.04., Cvičenie a samozrejme nezabudnite vynechať riadok. Pod Cvičenie si napíšte nadpis PRÍDAVNÉ MENÁ. Z učebnice na str. 88 si odpíšte poučku.

Opäť vynechať riadok a napíšte si tieto 3 prídavné a podstatné mená, ostatné si nepíšte, len slovne sa pýtajte a odpovedajte si nahlas:

vysoká stolička             (aká stolička? Vysoká stolička.) Slovo vysoká je prídavné meno.

detská stolička

moderná stolička

DÚ: Vymysli 10 prídavných mien spolu s podstatnými menami

VZOR: malá ruka, modrá obloha.....

07. 04. 2020 utorok

Prečítame si, čo sú prídavné mená, môžete si zopakovať aj podstatné mená a pokračujeme.

Uč. Str. 89, cv. 3a.) b.),  – ústne

cv. 4 –   Rozprávku Kocúr v čižmách určite všetci poznáte a nebudete mať problém napísať 3 jeho vlastnosti.

cv. 5 – cvičenie je podobné predchádzajúcemu, ale budete ho robiť len ústne.

08. 04. 2020 streda

Zopakujte si poučku o prídavných menách a svoje vedomosti si vyskúšajte na cvičení č. 6 a 7, na str. 89.

Cv. č. 9a.)  budete robiť písomne a to nasledovne. Otvorte si zošity, napíšte si dátum, Cvičenie a nezabudnite vynechať riadok. Dobre si prečítajte zadanie a potom do zošita zapíšte to slovo, ktoré nepatrí do riadku. (budú to 4 slová)

Po b.) nerobíte.

DÚ. Str.89, cv. 9 - nezabudnite na vynechanie riadku

Čítanie: Pokračujeme čítaním rozprávky.

MATEMATIKA:

PZ str. 32     Zaokrúhľovanie na stovky

So zaokrúhľovaním sme sa už stretli, nie je to pre vás nič nové. Zatiaľ ste zaokrúhľovali na desiatky a išlo vám to veľmi dobre. Hovorili ste v škole, že je to ľahké. Podobne zaokrúhľujeme aj na stovky a to nasledovne:

Máme číslo 234. Dáme si bodku pod číslicu 2, pretože je na mieste stoviek. Pozrieme sa, aká číslica je za číslicou 2, teda číslica na mieste desiatok.  Ak je tam 0, 1, 2, 3, 4 – zaokrúhľujeme nadol, to znamená, že číslo 234 zaokrúhlime na stovky na číslo 200.

Máme číslo 263. Dáme si bodku pod číslicu 2. pretože je na mieste stoviek. Pozrieme sa , aká číslica je za číslicou 2, teda číslica na mieste desiatok. Ak je tam 5, 6, 7, 8, 9 – zaokrúhľujeme nahor, to znamená, že číslo 263 zaokrúhlime na stovky na číslo 300.

Môžeme si to ukázať aj na číselnej osi.

--------,--------------,-------------------,---------------,-----------------

200             234                    263               300

Polož si otázku: Číslo 234 je bližšie k 200 alebo k 300? Predsa k 200.

Číslo 263 je bližšie k 200 alebo k 300? Samozrejme, že k 300. Nie je to nič ťažké a ešte k tomu prirátam vašu šikovnosť a to sa rovná= každý z vás to zvládne. Ak by sa náhodou objavil nejaký problém – je tu priateľ na telefóne (čiže Ja)😊

Urobte si str. 32, cv. 1, 2

Utorok: 07. 04. 2020

PZ str. 33, cv. 1, 2

Streda: 08. 04. 2020

PZ str. 33, cv. 3, 5

To by bolo na tento týždeň všetko. Od štvrtku začínajú veľkonočné sviatky, ja Vám i Vašim rodičom prajem príjemné veľkonočné sviatky v kruhu najbližších, prajem Vám, aby ste ich prežili v plnom zdraví. Poslúchajte rodičov a pomáhajte im.

S pozdravom Vaša p. učiteľka😊