• ŽIVOT JE ŠANCA MAŤ RÁD

•            MŠVVaŠ SR aj tento rok zverejnilo výzvu na podávanie žiadostí o financovanie rozvojových projektov Zdravie a bezpečnosť v školách 2017. Zo 156 uchádzačov bolo napokon 20 úspešných.

K nim patrila aj naša ZŠ na Sídlisku SNP v Galante. Škola si pre názov svojho projektu požičala časť textu zo známej piesne skupiny Elán Ôsmy svetadiel a nazvala ho  „Život je šanca mať rád“. Témou projektu bola prevencia rizikového správania  - násilie, šikanovanie, agresivita, prejavy extrémizmu a radikalizácie žiakov, delikvencia,  zneužívanie a obchodovanie s ľuďmi.

13 aktivít projektu rozvrhnutých na obdobie troch mesiacov sa realizovalo od septembra do konca novembra 2017. Zapojili sa žiaci aj pedagógovia. Pedagógovia absolvovali workshop zameraný na prevenciu rizikového správania.

Na 1.stupni sa realizoval preventívny program Druhý krok, ktorý bol zameraný na zvládanie agresie, hnevu, vytváranie vzťahov v kolektíve.

Na školskom dvore si žiaci pozreli praktické ukážky činnosti polície – ukážky policajnej výstroje a výzbroje, vybavenie zásahového vozidla, videli zaisťovanie stôp,  vyskúšali si chôdzu s opileckými okuliarmi, pozreli si prácu psovodov. Podujatie  pripravilo OR PZ v Galante. Naň nadväzovala súťaž tried „Správaj sa bezpečne“. „Stužkový beh priateľstva“ posilnil okrem telesného zdravia žiakov, aj pocity spolupatričnosti, pomáhania si a tolerovania sa navzájom. Svoje vzťahy s priateľmi žiaci vyjadrili aj výtvarne.

Na 2.stupni žiaci pátrali po národoch a národnostiach žijúcich v našom  meste.  Tvorili  výtvarné práce, popisovali a zachytávali osobitosti toho ktorého národa. V rámci prevencie extrémizmu, obchodovania s ľuďmi, absolvovali besedy.  Navštívili pamätník holokaustu v Galante, najstarší žiaci múzeum holokaustu v Seredi a Múzeum židovskej kultúry v Bratislave.

Záverečná školská konferencia bola   prehľadom výsledkov úsilia žiakov, ich prezentácií, projektov a  výtvarných prác. Zúčastnili sa jej hostia primátor Mesta Galanta Peter Paška, vedúca oddelenia spoločenských služieb Lívia Gešková, historik Jozef Urminský, členka ŽNO Agneša Leichtová, psychologička CPPPaP v Galante Hentrieta Popluhárová a spevák Peter Fahn. Prednáška pána Urminského bola dôstojným úvodom do problematiky osudov židovského obyvateľstva a holokaustu. Žiaci v prezentáciách  hovorili o Galante, jej histórii v súvislosti s osudmi jej obyvateľov, podelili sa o dojmy zo sledovania filmu  Denník Anny Frankovej. Prezentácie umocnil spev Petra Fahna, v podaní ktorého si prítomní vypočuli hebrejskú pieseň Sma Jisrael. Pani Leichtová  priniesla a vysvetlila význam niektorých predmetov spojených so židovskou kultúrou /kipa, maces, menora ai/.  Vďaka predsedovi ŽNO Vojtechovi Fahnovi mohli všetci prítomní ochutnať potravinu spojenú so židovským sviatkom Pesach – maces. Účastníci konferencie si pozreli krátky film, ktorý škola natočila. Žiaci sa v ňom vyjadrovali k otázkam extrémizmu, jeho prejavov a hrozieb, ktoré z neho vyplývajú.

Posledná časť konferencie bola venovaná spolužitiu Slovákov a Maďarov, ako významnej národnostnej menšine žijúcej v našom meste. Okrem interaktívnej prezentácie si žiaci zorganizovali malý tanečný dom  a naučili sa tancovať čardáš.

Záverečné Haleluja so slovenským textom Petra Fahna postavila zo sedadiel všetkých žiakov a spoločne spievaný refrén dal bodku za úspešným projektom.

fotografie z podujatí nájdete vo fotoalbumoch