• Mesto, v ktorom žijem...

        • Mesto, v ktorom žijem – minulosť, súčasnosť a budúcnosť

          Mesto Galanta aj v roku 2017 zverejnilo výzvu mesta Galanta na predkladanie žiadostí o poskytnutie dotácie z rozpočtu mesta Galanta na financovanie projektov podporujúcich oblasť  „Vzdelávanie a výchova mládeže – školstvo“.

          ZŠ Sídl. SNP Galanta sa do výzvy zapojila s projektom pod názvom Mesto, v ktorom žijem – minulosť, súčasnosť a budúcnosť.

          Cieľom projektu bolo  rozšíriť poznatky žiakov o meste Galanta, ktoré v si v tomto roku pripomína 780. výročie prvej písomnej zmienky. Pripomenúť si minulosť prostredníctvom dejín, významných osobností, pamiatok, muzeálií. Zároveň sa zamyslieť  aj nad budúcnosťou mesta, zistiť, čo mladým ľuďom v meste chýba a ako si ho do budúcnosti predstavujú, dať im možnosť zapojiť sa do jeho rozvoja a hlavne pripomenúť im, že onedlho aj oni budú tí, ktorí sa tom, aké bude mesto Galanta, budú a môžu podieľať.

          Projekt prebiehal v niekoľkých častiach počas mesiacov september – december 2017 a na jeho realizácii sa podieľali vyučujúci a množstvo žiakov druhého stupňa , všetky vekové skupiny, keďže projekt bol zameraný na predmety geografia, dejepis, slovenský jazyk, výtvarná výchova, výchova umením, občianska náuka a informatika.

          Kým počasie prialo, počas prvých jesenných mesiacov, žiaci absolvovali geografické a dejepisné vychádzky po meste, ktorých cieľom bolo oboznámenie sa s miestnou krajinou,  orientácia v meste, oboznámenie sa s názvami ulíc, pamiatkami a inštitúciami mesta.

          Inštitúcie, pamiatky, ulice a ich vzhľad v minulosti priblížili na besedách žiakom Mgr. Marián  Babirát zo Štátneho archívu v Bratislave a pán Juraj Pekarovič, znalec miestnej histórie a dlhoročný kronikár mesta Galanta, ktorý opäť prijal ponuku na spoluprácu s našou školou a prezentoval vzácne pohľadnice Galanty v minulosti zo svojho súkromného archívu.

          V rámci hodín výtvarnej výchovy žiaci vytvorili krásne výtvarné práce na tému Galanta v minulosti, na ktorých dominovali už neexistujúca kaplnka a synagóga, ale aj stále aktuálny neogotický a renesančný kaštieľ v podobe z minulosti aj prítomnosti. Zaujímavé boli aj výtvarné práce, ktoré žiaci vytvorili ako vízie budúcnosti v meste, ale prezentovali na nich aj miesta, ktoré im v našom meste chýbajú.

          Výstava žiackych výtvarných prác, obohatená o skvelé literárne práce žiakov, v ktorých spomínali na Galantu so svojimi starými rodičmi, či veršovali o Galante, alebo vymysleli sci-fi príbehy o budúcnosti, bola nainštalovaná najskôr v priestoroch MsÚ v Galante a potom prevezená do priestorov školy, aby sa so žiackymi prácami mohli oboznámiť zamestnanci MsÚ, ako aj obyvatelia mesta a v neposlednom rade aj žiaci školy a rodičia. Atmosféru čias minulých dokresľovali aj fotografie a listiny zo súkromných rodinných archívov žiakov, ktoré skenovali na hodinách informatiky.

          V rámci hodín informatiky žiaci vytvorili aj prezentácie na tému: Mesto Galanta, čo mi chýba v mojom meste?. Keďže cieľom projektu bolo aj to, aby žiaci svoje predstavy predniesli predstaviteľom mesta a MsÚ, požiadali sme zástupcov MsÚ, aby sa zúčastnili besedy na škole na túto tému. Milo nás prekvapili,  pozvali nás do priestorov MsÚ a vzniklo z toho jedno skvelé podujatie. Podujatia sa zúčastnili žiaci 7. a 8. ročníka, autori prezentácií a literárnych prác. Na pôde MsÚ nás privítal pán metodik školstva a vedúci jednotlivých oddelení, náčelník MsP a aj sám pán prednosta a pán primátor. Beseda bola zahájená p. primátorom a vedená ako zasadnutie mestského zastupiteľstva. Pán primátor predstavil žiakom zástupcov mesta a tí im v skratke priblížili náplň práce jednotlivých oddelení. Následne im autori literárnych prác svoje práce predniesli a čakal nás hlavný bod programu. Autori prezentácií prezentovali, čo sa im v meste páči, čo im chýba a aj svoje návrhy na vylepšenie a ďalší rozvoj mesta. V závere sa pán primátor, ktorý si evidoval všetky pripomienky a návrhy, vyjadril ku každej prezentácii  alebo vyzval kompetentného vedúceho odboru. A tak žiakom spoločne ozrejmili, že mnoho ich návrhov sa onedlho stane skutočnosťou alebo sa nechali návrhmi inšpirovať. K niektorým návrhom sa vyjadrili zamietavo, ale žiakom aj objasnili, prečo sú tieto návrhy nereálne v našom meste. Každý autor prezentácie, literárnej či výtvarnej práce bol odmenený. Záverom tohto obojstranne inšpiratívneho dopoludnia bola prehliadka MsÚ pod vedením (a s výkladom) vedúcich oddelení.

          Keďže naplánovaných podujatí bolo mnoho a téma sa týkala aj histórie mesta, obrátili sme sa s návrhom na spoluprácu aj na Vlastivedné múzeum v Galante. Zamestnankyne múzea pre nás vymysleli hru Mám rád múzeum. Táto hra pozostávala z dvoch častí. Ešte pred hrou, si deti pozreli múzeum aj s výkladom. Potom prišla na rad hra. V prvej časti boli otázky, ktoré boli zamerané na Galantu. V druhej časti umiestňovali žiaci na mapu múzea obrázky exponátov. Ak si nepamätali správne umiestnenie, mohli si ísť niektorú časť múzea na pár sekúnd prezrieť. Z exponátov mali označiť tie, ktoré sa týkali Galanty. Žiakom sa hra nesmierne páčila, víťazi si odniesli diplom a všetci žiaci sladkú odmenu.

          Záverom projektu bol zábavno-vedomostný kvíz nazvaný menom projektu, kde žiaci v jednotlivých družstvách zúročili vedomosti získané v jednotlivých častiach projektu. Každé družstvo tvoril vylosovaný žiak z 5., 6., 7., 8. a 9. ročníka, keďže každý z nich absolvoval iné podujatie z projektu. Kvíz obsahoval fakty alebo mýty o Galante, určovanie známych osobností, puzzle a následné zisťovanie historických budov v minulosti a súčasnosti, identifikovanie funkcie historických predmetov z rodinných zbierok, preverenie poznatkov o názvoch ulíc v meste a základných informáciách o meste. Každý člen družstva nakoniec podľa umiestnenia získal hodnotnú knižnú odmenu. 3 družstvá povzbudzovali žiaci 5. ročníka, ktorí tiež odchádzali bohatší o nové informácie.

          Kvízom sme sa rozlúčili s úspešným projektom, ktorý veríme, že bol prínosom pre všetkých zúčastnených a niektoré jeho časti inšpiráciou k znovu zrealizovaniu.

          Lebo: „Rodisko je bod, z ktorého vedie priamka každého z nás. Jeho vnímanie a poznanie si berieme so sebou po celý život. Učíme sa, získavame nové informácie a  odovzdávame ich novej generácii. Práve táto skutočnosť nás núti nezabudnúť.“

          Mgr. Daniela Melayová

          koordinátorka projektu

          fotografie z jednotlivých podujatí nájdete vo fotoalbume: