• Školský systém – pohľad do minulosti a vízia budúcnosti

• Mesto Galanta v roku 2018 zverejnilo výzvu na predkladanie žiadostí o poskytnutie dotácie z rozpočtu mesta Galanta na financovanie projektov podporujúcich oblasť „Vzdelávania a výchova mládeže – školstvo“.

Základná škola Sídlisko SNP v Galante sa do výzvy zapojilo pod názvom : “Školský systém – pohľad do minulosti a vízia budúcnosti“.

Cieľom projektu bolo rozvíjať kreatívne myšlienky a riešenia problémov v škole, pri ktorých boli zapojení účastníci školského vzdelávania, ale aj rodinní príslušníci, aby sme docielili prepojenie školy s rodinou. Na základe súčasných zmien v školstve sme vytvorili priestor na diskusiu a vyjadrenie názorov rodiny na školu a školy na problémy v školstve. Projekt bol určený pre všetky vekové skupiny žiakov.

Projekt bol rozdelený na viac častí.

V mesiaci september sme začali návštevou výstavy múze školstva, ktoré je súčasťou Múzea holokaustu v Seredi. Tam sme sa dozvedeli o už nejestvujúcej židovskej škole v Galante a jej významnom postavení pre Židov.

V rámci hodín výtvarnej výchovy, výchovy umením, ale aj slovenského jazyka sme začali zbierať informácie o vzdelávaní v minulosti v našom meste, o školách, učiteľoch, ale aj historického vzniku našej almamater. Žiaci priniesli fotografie, výučné listy, staré vysvedčenia. Tiež niekdajšie učebnice, zborníky, mapy...mnohí napísali básne, ale našli sa aj takí, ktorí svoje predstavy namaľovali.

Súčasťou vzdelávania sú aj „nedokonalosti“ detského jazyka. Aj ten najlepší žiak, ale aj učiteľa, sa občas sekne. Tieto omyly sme zozbierali. Ich zverejnenie nemá úmysel zosmiešniť deti, ale práve naopak. Nadľahčiť danú situáciu a upriamiť pozornosť na  rešpektovanie omylnosti.

Do projektu sme zapojili aj predstavy žiakov o tom, ako bude škola podľa nich vyzerať v budúcnosti, čo bolo hlavným cieľom projektu. Tí, ktorí sú majstri slova, napísali krátke, ale výstižné úvahy. Tí, ktorým je zasa milšie umenie, svoje predstavy namaľovali.

Za najhodnotnejší úlovok do nášho projektu považujeme získanie informácií o Vysokej škole rabínskej v Galante.

Všetky podnety sme spojili a tento krát sme sa rozhodli uchovať si spomienky na jeden z ďalších vydarených projektov, ktorý by bez našich šikovných detí, ústretových rodičov, starých rodičov, ale aj priamo pedagógov, nevznikol, preto sme ho vydali v malej brožúrke so všetkými vydavateľskými náležitosťami.

Projekt bol realizovaný s finančnou podporou mesta Galanta, začo pánovi primátorovi Paškovi ďakujeme.

Mgr. Janka Krúteková

koordinátorka projektu