• Drží vaše dieťa ceruzku správne? 

          Správny úchop

          Podľa posledných štúdií má s rukopisom problémy 51 % chlapcov a 31 % dievčat (Zdroj: Štúdia Nemeckého zväzu učiteľov (DL) a Schreibmotorik Inštitútu, september 2014 – marec 2015). Tento fakt môže mať veľký vplyv na ich školské výsledky. Odborníci preto odporúčajú precvičovať základy písania spolu s ergonomickými písacími potrebami, ktoré môžu deťom napomôcť naučiť sa správne písať a zafixovať správne držanie ceruzky.

          Prečo je správny úchop dôležitý?

          Správny úchop má vplyv nielen na kvalitu kresby, čitateľnosť, rýchlosť a úhľadnosť písma, ovplyvňuje významne aj sústredenie, uvoľnenie hlasových orgánov a následne reči (pohyb jazyka pri kreslení), ale tiež uvoľnenie celého tela, najmä procesov, ako sú pozornosť a myslenie.

          Ako má vyzerať správny úchop?

          Celá ruka, ale aj prsty sú uvoľnené. Písacie náčinie je položené na prostredníku, pridržiavané palcom, ukazovák je voľne pretý zhora. K papieru smeruje šikmo, nie kolmo, pretože leží v priehlbine medzi palcom a ukazovákom. Prsty by mali byť asi 2 – 3 cm od hrotu písacieho náčinia. Dôležité je, aby boli prsty pokrčené, nie prehnuté. Ruka voľne kĺže po podložke. Ostatné svaly ruky sú uvoľnené a dovoľujú ľahkú manipuláciu s ceruzkou do rôznych smerov. Pohyb vychádza z ramena. Obidva lakte sú na doske stola.

          Zošit spravidla natáčame súbežne s predlaktím (praváci s pravým, ľaváci s ľavým). Výnimku tvoria jedinci so skríženou lateralitou – tí majú zošit položený rovno pred sebou. Dlaň ľavej ruky (u ľavákov pravej ruky) ľahko pridržiava papier alebo zošit. Pre nácvik správneho držania ceruzky je dobré využívať trojhranný program (ergonomické pastelky, ceruzku aj pero). Praváci aj ľaváci by mali držať písacie náčinie rovnakým spôsobom, odlišnosť je iba v tom, že pravák ceruzku ťahá a ľavák ju pred sebou ľahko tlačí (nie tlačí na ceruzku). 

          Ceruzka by mala byť dlhá tak, aby presahovala cez zápästie. Ak vidíte, že vaše dieťa drží ceruzku či pero nesprávne, upozornite ho na chybu a opravte ho. Prehnutý ukazovák znamená príliš veľký tlak na písacie potreby a je nežiaduci. Takýto tlak môže vyústiť až v bolestivosť prsta a kŕč. Deti môžeme motivovať rozprávaním, že prostredník je postieľkou pre ceruzku, ukazovák vankúšikom a palec perinkou, ktorou sa ceruzka prikryje. Ak ležíme v posteli, vankúš aj perina sú mäkké, ľahké a nikde nás netlačia. Keď dieťa stiahne prostredník hore vedľa ukazováka a drží ceruzku nesprávne, nehovorte mu: „zase zle“, ale napríklad: „ceruzka zase spadla z postieľky“. Pokiaľ dieťa tlačí na ukazovák – povedzme: „ten vankúš ale tlačí!“ Pre malého školáka je to správa, že ceruzka je nešikovná, vankúš tlačí – nie on. A tiež je to trochu zábava, takže môžete zasiahnuť aj častejšie bez toho, aby malo dieťa pocit, že je nešikovné.

          Nesprávny úchop

          Na týchto obrázkoch môžete vidieť príklady nesprávnych úchopov. Ak má vaše dieťa tendenciu používať niektorý z nich v čase, keď začína kresliť, je vhodné ho viesť k správnemu úchopu, a ten fixovať. Ak zabránite osvojeniu si nesprávneho úchopu, predídete mnohým ťažkostiam. Neskoršia náprava je náročná. Ak si dieťa zafixovalo nesprávny úchop, je dôležité pokúsiť sa o nápravu, najlepšie pred nástupom do základnej školy.

           

          Ako môžete ako rodič dieťaťu pomôcť nájsť správny úchop?

          Pri počiatočnom písaní je potrebné venovať pozornosť výberu vhodných písacích pomôcok. Ako pohyb využívame predovšetkým ťah písacieho náčinia po papieri. Vhodné písacie pomôcky za sebou zanechávajú, pri použití primeraného tlaku, znateľnú jednoliatu stopu, dieťaťu sa dobre drží a intuitívne ho navádzajú k správnemu úchopu. Vyberajte teda starostlivo a vyskúšajte si pastelkou, ceruzkou či perom naozaj kresliť alebo písať. Vyberajte písacie potreby spoločne s dieťaťom – písanie i kreslenie ho potom bude viac baviť!

          Pastelky, ceruzky

          Pri výbere venujeme pozornosť tomu, aby mali mäkkú a kvalitnú tuhu, ktorá zanecháva sýtu stopu a farbu, bez toho, aby dieťa muselo vyvíjať nadmerný tlak. Tvrdé tuhy nie sú vhodné, nútia dieťa na ceruzku tlačiť a nedochádza k uvoľneniu zápästia a ruky. Priemer by mal byť 8 – 9 mm. Tuha silnejšej pastelky zodpovedá nie jednej, ale dvom až trom tuhám bežne tenkej pastelky. Obľúbeným variantom sú napr. hrubé trojhranné pastelky, STABILO Trio hrubé, ktoré ponúkajú 24 farieb. Okrem celého balenia je možno prakticky dokupovať aj po jednotlivých kusoch. Odborníkmi odporúčané sú ceruzky a pastelky, ktoré dieťa navyše intuitívne navádzajú k správnemu úchopu – napr. ergonomicky tvarované pastelky STABILO EASYcolors. Majú trojhranný tvar, kvalitnú tuhu, nízku hmotnosť a nekĺzavé priehlbiny vďaka ktorým zaisťujú správne uchopenie. Samozrejmosťou je verzia pre pravákov (červený koniec) i ľavákov (žltý koniec) a možnosť dokúpiť si pastelku i po kusoch, nielen ako sadu. Pastelky a ceruzky by mali vždy ľahko vyčnievať za kmeňom palca, a preto sú ergonomické priehlbiny iba do 5 cm vzdialenosti od konca, aby si dieťa svoj správny úchop fixovalo. U grafitových ceruziek vyberajte tuhu HB. Ergonomické grafitové ceruzky s priehlbinami pre správny úchop STABILO EASYgraph (verzia pre praváka a ľaváka) sa vyrábajú v ČR a vďaka tomu, že sú v 5 atraktívnych farbách, môžete ich školákovi farebne zladiť s ďalším obsahom puzdra (roller, pero, grafitová ceruzka, strúhadlo) napr. do modrej, zelenej, ružovej alebo oranžovej farby. Menším deťom je vhodné písacie náčinie orezať menej – nechať tupší hrot, aby po sebe zanechávalo rovnomernú stopu. Strúhanie pasteliek či ceruziek dieťaťom je ďalšou činnosťou podporujúcou rozvoj jemnej motoriky, k dispozícii sú ergonomické strúhadlá, napr. STABILO EASYsharpener.

          Atramentové plniace perá, rollery

          Zvlášť u prváčikov môže návyky pri písaní pozitívne ovplyvniť voľba vhodného pera. Pero musí zodpovedať schopnostiam a zručnostiam dieťaťa a podporovať správny úchop, ideálne by malo byť vo variante pre praváka a ľaváka. Hmotnosť, dizajn, dĺžka pera, jeho obvod, úchopová zóna a povrch – ovplyvňujúcich faktorov je veľa a súvisia s vekom dieťaťa. Ak pero hladko a ľahko kĺže po papieri, dieťa si pri písaní ľahšie uvoľní ruku a línia ťahu bude plynulá. Obľúbeným variantom je ergonomický atramentový roller STABILO EASYoriginal, ktorý je vo variante pre ľaváka a praváka. Ľahko kĺže po papieri, nerobí machule a škrabance, náplne sa ľahko menia a s každou novou náplňou dostáva STABILO EASYoriginal aj nový písací hrot. Modrý atrament v náplni je zmizíkovateľný. Praktickou samozrejmosťou je štítok na meno. Ak preferujete plniace pero, môžete vyskúšať STABILO EASYbirdy, ktoré je individuálne nastaviteľné v troch uhloch pre ideálny úchop. Pre pokročilejších pisárov je v ponuke tiež ergonomicky univerzálne plniace pero STABILO EASYbuddy.

           

          Ak vás zaujala téma, viac sa môžete dočítať v nasledujúcom dokumente:

          Spravne_drzanie_pera_a_vyber_pomocok.pdf