• Pre piatakov

• Na základných školách po celom Slovensku otestujú vedomosti piatakov z  matematiky a jazyka - vSkolstve.sk

!!! Testovanie 5 2024 – celoslovenské testovanie je zrušené !!!

Externé testovanie žiakov piateho ročníka základných škôl sa v roku 2024 neuskutoční.

Dôvodom zrušenia Testovania 5 je výrazný vplyv pandémie koronavírusu do vyučovania.

Prihlášky na štúdium:

Žiaci 5. ročníka si môžu podať:

• 1 prihlášku na osemročné gymnáziá s talentovou skúškou, konzervatóriá ( = 2 školy s talentovou skúškou) a na osemročné gymnáziá bez talentovej skúšky ( = 2 školy)

Aj knihu treba čistiť a starať sa o ňu | Topservis Bratislava

Presný zoznam škôl nájdete na  www.svs.edu.sk

naplnenosť a možnosti štúdia, kritéria prijímacích skúšok

Dôležité termíny:

Všetky odbory (talentové aj netalentové) sa uvádzajú  do jednej prihlášky -  elektronicky alebo v listinnej podobe na tlačive MŠVVaŠ SR.

Zákonný zástupca  neplnoletého uchádzača podáva prihlášku na vzdelávanie riaditeľovi strednej školy do 20. marca 2024 !!!

Hodnotenie žiaka uvedené v prihláške na vzdelávanie potvrdzuje základná škola, ktorú žiak navštevuje, bez povrdenia je prihláška neplatná.

Riaditelia SŠ zverejnia kritériá na všetky odbory pre nasledujúci školský rok  do 30. novembra 2023.

1. termín

od 26. apríla do 30. apríla 2024 – talentové odbory

2. alebo 3. mája 2024 – ostatné odbory (netalentové odbory)

2. termín

od 9. mája do 13. mája 2024 – talentové odbory

6. alebo 7. mája 2024 – ostatné odbory (netalentové odbory)

V prípade, že sa žiakovi budú prekrývať termíny prijímacích skúšok v jeden deň, riaditeľ SŠ je povinný poskytnúť žiakovi – uchádzačovi iný termín prijímacieho konania

Riaditeľ SŠ pozve uchádzačov na prijímacie skúšky najneskôr päť dní pred termínom prijímacej skúšky.

Rozhodnutie o prijatí

Riaditeľ strednej školy zverejní na výveske školy a na webovom sídle školy zoznam uchádzačov podľa výsledkov prijímacieho konania v termíne určenom a zverejnenom ministerstvom školstva.

Pre prijímacie konanie pre školský rok 2024/2025 je termín 17.5. 2024.

O prijatí uchádzača rozhodne riaditeľ strednej školy na základe výsledkov prijímacieho konania (prihliada na zdravotnú spôsobilosť, úspešné  riešenie predmetových olympiád alebo víťazstvo v súťažiach).

Riaditeľ SŠ rozhodne a odošle uchádzačovi rozhodnutie o prijatí najneskôr do troch dní.

POTVRDENIE o nastúpení/nenastúpení žiaka na štúdium na SŠ:

Ak bol uchádzač prijatý na vzdelávanie v strednej škole, zákonný zástupca neplnoletého uchádzača potvrdí strednej škole prijatie na vzdelávanie najneskôr do troch pracovných dní od termínu zverejnenia zoznamu uchádzačov podľa výsledkov prijímacieho konania (príde Vám rozhodnutie aj domov, cez Edupage). Ostatné rozhodnutia o prijatí strácajú platnosť.

Odvolacie konanie

Proti rozhodnutiu riaditeľa strednej školy o neprijatí sa môže uchádzač, (zákonný zástupca maloletého) odvolať v lehote do piatich dní odo dňa doručenia rozhodnutia, ale len v tom prípade, ak splnil podmienky prijímacích pohovorov ( napr. je neprijatý pre nedostatok miesta).

Dôležité upozornenia

Akúkoľvek zmenu údajov je potrebné nahlásiť výchovnej poradkyni ( nie triednemu učiteľovi ).

!!! Neudávajte prechodné bydlisko a neplatné telefónne čísla !!!

Sledujte poštu (Edupage, e-mail, poštu) pred termínom prijímacích skúšok. Pozvánka by mala byť doručená najneskôr 5 dní pred skúškami.

Neúčasť žiaka na prijímacích skúškach z dôvodu choroby je potrebné oznámiť riaditeľovi SŠ  najneskôr v deň konania prijímacích skúšok do 8.00hod. ( doručiť lekárske potvrdenie ).

Za zápis žiakov na SŠ v plnom rozsahu zodpovedajú rodičia – zákonní zástupcovia žiaka!

Zákonní zástupcovia, ktorí prejavia záujem o štúdium svojich detí na osemročných gymnáziách, príp. konzervatóriách, budú o všetkých dôležitých informáciách (podávanie prihlášok ...) v najbližších mesiacoch kontaktovaní prostredníctvom súkromnej správy cez Edupage.