• Čo je to micro: bit?

• SKÚMANIE MICRO:BITU

Predná strana

• 2 tlačidlá – na prednej strane, ktoré môžeš naprogramovať. Tlačidlá sú označené:  A a B.
          • 5x5 LED displej – 25 červených LED diód vieš využiť na zobrazovanie obrázkov, textu a čísel. Zároveň ale slúžia ako senzor – môžeš nimi merať intenzitu svetla, ktoré dopadá na micro:bit.

Zadná strana

• Anténa – micro:bit vie komunikovať 2 spôsobmi – buď s ďalšími micro:bitmi pomocou rádiovej komunikácie, alebo s inými zariadeniami pomocou Bluetooth.
          • Procesor – mozgom celého micro:bitu je mikroprocesor, ktorý vykonáva kód, ktorý naň nahráme. Obsahuje aj zabudovaný teplomer, ktorý však nemeria teplotu prostredia, ale teplotu procesoru.
          • RESET tlačidlo – toto tlačidlo reštartuje micro:bit a spustí nahratý program od začiatku.
          • Micro USB konektor – slúži na nahrávanie programov do micro:bitu a aj na napájanie, aby sme nemuseli míňať batérie.
          • Jedna žltá LED dióda – indikuje, že micro:bit je pripojený k počítaču cez USB kábel a pri nahrávaní programu bliká.
          • Konektor batérie – namiesto USB kábla môžeme na napájanie micro:bitu použiť aj dve AAA batérie, ktoré pripojíme k micro:bitu pomocou špeciálneho konektoru
          • Kompas – magnetický senzor meria silu magnetického poľa a okrem svetových strán ním dokážete určiť, či je v blízkosti magnet.
          • Akcelerometer - sníma naklonenie a pohyby micro:bitu.

VSTUPNO/VÝSTUPNÉ PINY (KOLÍKY)

Na spodnej strane sú malé kovové plôšky, niektoré označené, iné nie. Slúžia na prepojenie micro:bitu s ďalšíme senzormi a aktormi – napríklad motorčekmi či senzormi vlhkosti pôdy.

• 01 a 2 – tieto piný sú programovateľné a vieš vďaka nim čítať údaje z pripojených senzorov alebo ovládať pripojené aktory.
          • GND – skratka od GROUND, čiže po slovensky ZEM – externé senzory k nemu pripájame, aby sme ich uzemnili.
          • 3V – tento pin má privedené 3 volty a slúži na napájanie externých senzorov.

Fotografie z realizácie Zoznámenie s micro:bitom, overenie vedomostí KAHOOT kvíz:

Zdroj: https://www.ucimeshardverom.sk/materialy/microbit_makecode/zoznamovaci_program/