• 6.C

        • Milí šiestaci!

          Mám pre Vás pripravené úlohy aj z hudobnej výchovy, ak by ste mali čas a hlavne chuť:)

          Vypracovanie úloh je dobrovoľné, ale poteším sa, ak mi niečo pošlete mailom.

          Moja mailová adresa je: bmichaela310@gmail.com

          Aktivita sa cení a pochvala Vás neminie:)

           

           

          27. 10.2020

          Hudobné nástroje

           

          Každý nástroj, ktorý dokáže zahrať  zvuk a môže byť nejakým spôsobom kontrolovaný hudobníkom, môžeme považovať za hudobný nástroj.

          Na hudobných nástrojoch môžeme hrať sólovo alebo ich kombinovať

          Hudobné nástroje delíme:

          Sláčikové: Hrá sa na nich pomocou sláčika. Patria sem husle violaviolončelo a kontrabas.

          Dychové nástrojeZákladným princípom hry na tieto nástroje je vdychovanie vzduchu do nástroja.

          Patria sem: flauta, klarinet, hoboj

          Bicie nástrojeZdôrazňujú najmä rytmickú stránku hudby.

          Patria sem: činely, triangel, gong

          Klávesové nástrojeSú to nástroje, na ktoré sa hrá pomocou klávesnice

          Patria sem: organ, akordeón, syntetizátor

          Úlohy: 

          1. napíš ako sa volal najpoužívanejší hud. nástroj:

          Pravek a starovek

          stredovek

          renesancia

          2. čo znamená: Lutna, Virginal , Fidula

          (vyber si úlohu len tú, ktorú chceš, nie všetky).

          Keďže v pondelok budú prázdniny, tak vám najbližšie úlohu zadám v utorok 3.11.

          Prajem vám pekný týždeň:)

           

          Nové učivo

          3.11.2020

          Barok

          Georg Friedrich Handäl

           

           

          Narodil sa v roku 1685 v Halle. Od detstva prejavoval hudobné nadanie a venoval sa hre na organ. Taktiež ovládal hru na husle a hoboj.

          Händel bol výzorovo silnejšej, robustnejšej postavy a ťažko sa pohyboval, no mal citlivú a humornú povahu. Dobové kresby dodávajú jeho hlave s neodmysliteľnou parochňou na hlave dojem vznešenosti vrcholného umelca. Bol však aj odvážny - ako osemnásťročný vyzval na súboj svojho priateľa a jeho život zachránila iba náhoda (špička kordu skĺzla po jeho mosadznom gombíku). Podobnú statočnosť prejavoval Händel i v umeleckých súbojoch - najmä opery. Händel veľmi hlboko prežíval svoje umenie. Neraz ho pristihli, ako pri kompozícii niektorého diela plakal. Bol neprekonateľným improvizátorom na organe. Túto schopnosť si zachoval až do posledného roka svojho života, keď už bol slepý. Nikdy nebol ženatý a svoj súkromný život držal v tajnosti.

           

          Dielo: Mesiáš

          Je oratórium .Ide o skladateľovo najvýznamnejšie a najpopulárnejšie dielo, ktoré v priebehu storočí získalo až ikonickú hodnotu. Obsahuje zbor Hallelujah, ktorý patrí medzi najznámejšie kompozície klasickej hudby vôbec.

          Úlohy:

          1. Vypočuj si skladbu Mesiáš a napíš pár slov ako na teba zapôsobila+

          napíš ďalšie diela autora

           

          Vypracovanie úloh je dobrovoľné, ale poteším sa, ak mi niečo pošlete mailom.

          Moja mailová adresa je: bmichaela310@gmail.com

          Aktivita sa cení a pochvala Vás neminie:)

           

          Nové učivo

          10.11.2020

           

          Johan Sebastián Bach

           

          Bol nemecký hudobný skladateľ barokovej hudby a svojho času slávny organista a čembalista. Dnes je uznávaný ako najväčší majster zvuku, ktorý na stáročia ovplyvnil celý ďalší vývoj hudby, a ktorého diela sú rozšírené po celom svete tak v pôvodnej forme, ako aj v nespočetných variáciách.

          Bol najmladší z ôsmich detí Johanna Ambrosiusa Bacha a jeho manželky Elisabeth Bachovej. Včasné detstvo strávil v Eisenachu, kde ho bratranec jeho otca, organista v eisenachskom kostole sv. Juraja Johann Christoph Bach, prvýkrát zoznámil s chrámovou a organovou hudbou. Ako osemročný sa dostal Bach do latinskej školy eisenachského dominikánskeho kláštora. Johann sa po smrti rodičov presťahoval za svojím bratom Johannom Jacobom k staršiemu bratovi Johannovi Christophovi.

          Jeho o 16 rokov starší brat Johann Christoph, ktorý bol organistom v Ohrdrufe, prevzal jeho ďalšiu výchovu a hudobné vzdelávanie. Od neho sa naučil hru na organe a komponovanie. K jeho obžive prispievalo spievanie v zbore.

          Bach sa považuje za jedného z najvýznamnejších a najvplyvnejších skladateľov všetkých čias. Na jeho dielo sa možno pozerať ako na neprekonateľné finále hudobného baroka, ktoré však pôsobí aj do dnešných dní. Za jeho života nenašlo jeho skladateľské dielo veľké uznanie, najmä ak ho porovnáme s jeho súčasníkmi Georgom Friedrichom Händelom .Bacha bolo potrebné prakticky znova objaviť. Každopádne bol Bach za svojho života v Európe známy ako virtuózny hráč na organ a čembalo, a bol uznávaný aj ako majster improvizácie.

          Bach mal 20 detí. Dvoch synov a päť dcér z prvého manželstva so sesternicou Mariou Barbarou (štyri deti sa dožili dospelosti), sedem dcér a šesť synov so speváčkou Annou Magdalenou Wilckenovou (dospelosti sa dožilo len šesť detí).

          Bach bol aj náruživý učiteľ hrania na nástrojoch a učiteľ kompozície.

          Diela: Toccata a fúga d mol

          Matúšové pašie

          Vianočné oratórium

           

          Úloha: Vypočuj si skladby J.S.Bacha a napíš skladbu, ktorá sa vám najviac páčila a prečo.

           

           Vypracovanie úloh je dobrovoľné, ale poteším sa, ak mi niečo pošlete mailom.

          Moja mailová adresa je: bmichaela310@gmail.com

          Aktivita sa cení a pochvala Vás neminie:)

           

          Nové učivo

          23.11.2020

           

          Klasicizmus

           

          Pod pojmom klasicizmus rozumieme obdobie druhej polovice 18. storočia a prvej polovice 19. stororčia. Nástup a rozvoj hudobného klasicizmu sa prejavil najmä tým, že sa zmenil spôsob hudobného života. Hudba sa preniesla z kostolov do opier, zo zámkov do koncertných sál. Prestalo sa komponovať pre účely, začalo sa komponovať pre počúvanie. Klasicizmus vytvoril predovšetkým inštrumentálnu hudbu: sonáty, symfónie, sólové koncerty, sláčikové kvarteta, z vokálnych skladieb sú to vážne a komické opery. Klasicizmus delíme na ranný a vrcholný. Medzi najznámejších predstaviteľov klasicizmu patria Joseph Haydn, Wolfgang Amadeus Mozart a Ludwig van Beethoven.

          Joseph Haydn

          Narodil sa v roku 1732 v Rakúsku. Bol rakúsky skladateľ. Pôsobil ako kapelník grófa Morzina v Lukavici pri plzni. Zaslúžil sa o rozvoj sonátovej formy a symfónie. Nazýva sa preto aj "otcom symfónie". Položil tiež základy formy sláčikového kvarteta. Rozšíril orchester o nové nástroje a objavil tak jeho nové možnosti. To sú len najdôležitejšie prvky, ktorými Haydn navždy ovplyvnil smerovanie hudby. Samotné Haydnove diela sa vyznačujú sviežou, ľahkou melodikou a jasnými harmóniami. Je tvorcom najčistejšieho klasicistického štýlu. Skladal oratória ( Stvorenie, štyri Ročné obdobia ), symfónie, koncerty ( Hobojový, Trubkový koncert Es dur ) a iné. Zomrel v roku 1809 vo Viedni.


           

          Úloha: Vyhľadaj a napíš, čo je sláčikové kvarteto


           

          Vypracovanie úloh je dobrovoľné, ale poteším sa, ak mi niečo pošlete mailom.

          Moja mailová adresa je: bmichaela310@gmail.com

          Aktivita sa cení a pochvala Vás neminie:)

          Nové učivo

          7.12.2020

           

          Klasicizmus

          Wolfgang Amadeus Mozart

           

          Wolfgang Amadeus Mozart alebo Johannes Chrysostomus Wolfgangus Theophilus Mozart je klasický skladateľ narodený v Salzburgu.

          Zomrel vo veku 35 rokov. Podľa svedectva svojich súčasníkov bol na klavíri aj na husliach virtuózom. Wolfgang je najmladší zo siedmich detí. Vzhľadom na nedostatok hygieny v tej dobe a zlé hygienické podmienky, tri deti zomreli v detstve pred narodením svojej sestry Maria Anna a dve ďalšie zomreli medzi narodením tejto staršej sestry a jej.

          Od troch rokov, Mozart odhaľuje podivuhodné darčeky pre hudbu: má absolútne ucho a určite skvelú pamäť. Jeho fakulty pomýlili ľudí okolo seba, a povzbudil svojho otca ,aby ho naučil hudbu jeho piatom roku. Mladý Mozart sa neskôr naučil hrať husle, organ a kompozíciu. Vie, ako hrať v pozícii, ako on môže dokonca čítať, písať alebo počítať hudbu . Vo veku šiestich rokov (1762)zložil svoje prvé dielo. Vo veku štrnástich rokov, dokázal dokonale prepísať Gregorio Allegri je Miserere, komplexné, nepublikované, ale dobre-známy náboženské dielo, ktoré trvá asi pätnásť minút, ktoré počúval len raz. Mozart nedostal žiadne vzdelanie okrem vzdelania, ktoré mu dal jeho otec. Počas posledných rokov svojho života, Mozart bol často chorý a chronicky zadĺžený, a to napriek mnohým úspechom veľmi dobre platené, pretože on viedol skvelý nákladný životný štýl. Zložil mnoho sonát, koncertov, symfónií, opier

          Úloha:

          Napíš diela W.A. Mozarta plus, ktorá skladba sa tebe osobne najviac páčila.

                                                 Vypracovanú úlohu mi môžete poslať  mailom.

          Moja mailová adresa je: bmichaela310@gmail.com

          Aktivita sa cení a pochvala Vás neminie:)

           

          Vianočné zvyky

          Nové učivo

          14.12.2020

           

          Vianoce

          Tieto najväčšie a najkrajšie kresťanské sviatky v roku sa slávia v mnohých krajinách po celom svete. Ľudové zvyky a tradície, ktoré sú s nimi spojené, sa líšia od národa k národu a sú veľmi rozmanité.

          Máme tu najkrajšie sviatky roka, sviatky pokoja, radosti, hojnosti,  oslavujeme narodenie Ježiša Krista. Z detstva si pamätám nejaké zvyky, ktoré dodržiavame dodnes, krájanie jablka, nesmeli sme vstať od stola, peniaze pod obrusom, modlitba pri stromčeku. Trošku som googlila a hľadala, aké zvyky a tradície sa ešte k Vianociam viažu, tak som to spísala aj pre vás...ak sa u vás dodržiava niečo iné,budem rada, ak sa dozviem niečo nové:)


           

          ŠTEDROVEČERNÁ VEČERA

          Štedrovečerná večera by sa mala niesť v duchu štedrosti a hojnosti. V minulosti sa pod biely obrus dávali peniaze a nechávali sa tam počas celých sviatkov. Boli symbolom bohatstva a mali zabrániť, aby do domu prišla chudoba.Štedrovečerná hostina sa vždy začína prípitkom.

          V minulosti po prípitku podával chlieb alebo vianočka s cesnakom. Ľudia verili, že konzumácia cesnaku počas Vianoc im prinesie zdravie po celý nasledujúci rok. V súčasnosti sa namiesto chleba a vianočky podávajú oblátky s medom a cesnakom. Oblátky sú symbolom pokoja a radosti, pre kresťanov majú symbolický význam – telo Kristovo na úvod večere, cesnak má zabezpečiť zdravie pre celú rodinu a med, ktorému sa odjakživa pripisovala magická moc, má posilňovať lásku a dobré vzťahy v rodine. Ďalším chodom sú opekance (bobaľky, pupáky) s makom a medom. Pečú sa z kysnutého chlebového cesta, zalejú sa vriacim mliekom alebo vodou, aby zmäkli a posypú sa makom a ochutia medom. Sú najstarším vianočným jedlom. Po predjedle prichádza na rad kapustnica. V niektorých rodinách sa namiesto kapustnice varí šošovicová alebo fazuľová polievka. Podľa tradície konzumácia strukovín pomôže znásobiť rodinný majetok. V niektorých regiónoch sa jedáva aj rybacia polievka. Hlavným chodom štedrovečerného menu je kapor, najčastejšie vyprážaný. Niektorí ľudia ho nahrádzajú lososom alebo inou rybou, podáva sa so zemiakovým šalátom.

          ĎALŠIE ZVYKY A TRADÍCIE

          ZLATÉ PRASIATKO – v minulosti, ale aj dnes ľudia verili, že ak celý deň dodržiavať prísny pôst, nebudú nič jesť, alebo jesť len veľmi málo, uvidia zlaté prasiatko (zatiaľ som ho nevidela)

          PRESTIERANIE NAVYŠE – symbol milosrdenstva. V niektorých rodinách sa doteraz prestiera pre jedného navyše, aby sa mohol pohostiť pocestný.

          VEŠTENIE Z JABLKA – ak sa po rozkrojení jablka objaví hviezdička, znamená to šťastie a zdravie. Ak sa objaví krížik ,chorobu a smrť. Jablko sa potom rozkrája podľa počtu členov rodiny a spapá sa, čo symbolizuje ucelenosť rodiny.

          MODLITBA – aspoň raz v roku by sme sa mali poďakovať za jedlo, ktoré máme a spoločne sa pomodliť.

          ORECHY V KÚTOCH – po večeri ich do každého kúta miestnosti rozhádže najstrarši člen rodiny, aby bola v dome hojnosť počas celého roka.

          ŠUPINY Z KAPRA – symbol bohatstva. Šupiny vložené do peňaženky majú zabezpečiť, aby sme netrpeli počas nasledujúceho roka núdzou a aby sa peniažky len tak sypali.

          PENIAZE POD OBRUSOM – majú zabezpečiť, aby sa nasledujúci rok peniaze v rodine rozmnožili a pribudlo ich.

          KRÍŽIK MEDOM NA ČELO – urobí ho hlava rodiny každému členovi rodiny, aby ho po celý rok ochraňovali anjeli.


           

          Úloha: Napíš ako Vianoce prebiehajú u teba doma,aké máte zvyky..

          Úloha je povinná(do 4.1)

          Moja mailová adresa je: bmichaela310@gmail.com

          NEZABÚDAJME NA TO, ŽE VIANOCE SÚ SVIATKOM LÁSKY A POKOJA, SVIATKOM RODINY. Nie je dôležité, kto má koľko napečené, aký stromček a čo je pod ním. Dôležité je, že sa trochu zastavíme, stretneme sa s rodinou a spoločne sa zasmejeme. Vianoce sú tu každý rok, ale nikdy nevieme, či tu ešte ďalšie vianoce budeme.

          Všetkým vám prajem nádherné požehnané pokojné Vianoce v kruhu svojich najbližších a veľa radosti v očkách, keď si budete rozbaľovať darčeky.

          https://youtu.be/y_IPPD4A2Zc

          https://youtu.be/yjxVOY7U6cY

          Posielam Vám aj link na vianočne piesne:)
           

          Milí šiestaci!

          Mám pre Vás pripravené úlohy aj z hudobnej výchovy. Známky z úloh budú zadelené do druhého polroku.

          Moja mailová adresa je: bmichaela310@gmail.com 

          Aktivita sa cení a pochvala a známka Vás neminie:)

          Na Email odpovedám, tak vás poprosím, ak som vám neodpovedala, pošlite úlohu ešte raz.

           

          Nové učivo

          18.1.2021

          Klasicizmus na Slovensku

           

          Centrum hudby bolo najmä v Bratislave, kvôli blízkosti Viedne, predovšetkým u grófa Grasalkoviča (dnes prezidentský palác) a u biskupa Battányiho

          • Okrem príležitostných koncertov viacerých známych umelcov (Mozart, Haydn, Beethoven...) tu dlhodobo pôsobili Anton Zimmermann, Juraj Družecký a Johannes Sperger. V Kremnici pôsobil Anton Ashner, v Košiciach Franz Xaver Zomb.

             

            K najznámejším hudobným skladateľom raného klasicizmu v Bratislave patril Ján Anton Zimmermann, dirigent orchestra uhorského prímasa a organistu Dómu sv. Martina.

            Jeho skladby mali úspech v celej Európe pre bohatý výraz a svojskú melodiku, často inšpirovanú ľudovou hudbou.

             


           

          • https://youtu.be/ydNGQ6D1Hag Prikladám link na skladbu

            Sinfonie G dur Pastoritia

            1. úloha:

            Poprosím, napíš pár slov, ako na teba zapôsobila skladba+ dopíš ďalšie diela skladatela Jána Zimmermanna

            2. úloha

            Čo znamená pojem Synfónia a Sinfónia...v čom je rozdiel:)

            (rozdiel nie je v písaní i/y:))

          Romantizmus

          Nové učivo:

           

          Romantizmus je hudobné obdobie, ktorého korene siahajú do 18. storočia, typický je však hlavne pre 19. storočie.

          Hudobný romantizmus je omnoho rozsiahlejšie obdobie ako predchádzajúci klasicizmus. Môžeme ho rozdeliť na:

           

          ranný romantizmus, ktorého predstaviteľmi sa stávajú (Franz Schubert, Carl Maria Weber, Felix Mendelssohn-Bartholdy),

           

          čistý romantizmus (Robert Schumann, Frédéric Chopin),

          novoromantizmus (Hector Berlioz, Franz Liszt, Richard Wagner),

          neskorý romantizmus (Gustav Mahler, Richard Strauss, Hugo Wolf, Max Reger). Toto posledné obdobie sa však už vyvíja s novými smermi, ako sú impresionizmus..Napriek tomu však romantizmus v niektorých prípadoch prežíva ešte hlboko v 20. storočí.

          Hudba sa sťahuje do koncertných siení a divadiel, čím prichádza do rozdielneho akustického prostredia. To ovplyvňuje skladbu a použitie hudobných nástrojov (vo všeobecnosti sa častejšie začína používať klavír než čembalo), ale tiež to má vplyv na rozšírenie orchestra tak po stránke nástrojov, ako aj hudobníkov.

          Vzniká tzv. Romantická opera

           

          Tento druh opery sa vyvíjal v Nemecku od začiatku 20. rokov 19. storočia. Vychádza z nemeckého romantizmu, ktorý tu nachádza svoje najtypickejšie stvárnenie. Používa výrazové prostriedky a námety typické pre celý hudobný romantizmus, jej forma však vyšla zo „singspielu“. Jej zakladateľom je Weber (Čarostrelec, Euryanta a Oberon), neskôr ju komponujú i Louis Spohr a Heinrich Marschner, no jej hlavným predstaviteľom je Richard Wagner (Blúdiaci Holanďan, Tannhäuser, Lohengrin).

          Do obdobia hudobného romantizmu patrí aj rozvoj operety, ako ľahšieho komického žánru, ktorého vrcholné diela (hlavne od Johanna Straussa ml. a Franza Lehára) sa hudobne veľmi priblížili k opere.


           

          Úloha: Napíš čo je opera a opereta+ napíš rozdiel medzi operou a operetou

          Známky z úloh budú zadelené do druhého polroku.

          Moja mailová adresa je: bmichaela310@gmail.com 

           

          Romantizmus- Doba virtúozov

          Nové učivo:

          Robert Schumann bol nemecký hudobný skladateľ, klavirista a vplyvný hudobný kritik

          Je všeobecne považovaný za jedného z najväčších skladateľov romantickej éry. Schumann opustil štúdium práva a chcel pokračovať v kariére virtuózneho klaviristu.

          Schumann trpel duševnou poruchou, .

          Diagnostikovali mu psychotickú melanchóliu, zomrel na zápal pľúc o dva roky neskôr vo veku 46 rokov bez toho, aby sa zotavil zo svojej duševnej choroby.

          Schumann písal klavírne, vokálne, zborové, orchestrálne a komorné diela. Všetky diela sú tiež uvedené samostatne, podľa čísla opus. Schumann písal takmer výlučne pre klavír, až do roku 1840, kedy sa v čase manželstva s Klárou Wieckovou pretrhol do pesničkovej skladby.

           

          Franz Peter Schubert bol rakúsky hudobný skladateľ obdobia raného romantizmu. Jeho najväčší význam spočíva v piesňovej a komornej tvorbe. Mal mimoriadnu schopnosť vystihnúť lyrické a romantické nálady a veľký melodický talent; Franz Liszt o ňom hovoril ako o „najpoetickejšom zo všetkých hudobníkov“.

          Vo veku tridsaťjeden rokov zanechal Schubert tisíc diel (presne 1 009). Počas jeho života vyšlo asi sto opusov, čo je málo z hľadiska jeho produktivity, ale viac ako to, čo Robert Schumann alebo Frédéric Chopin publikovali v rovnakom veku. Väčšina diel vydaných počas jeho života sú klamárstvo, tance, alebo klavírne skladby, ale je tu aj sláčikové kvarteto.

           

           

          N. Paganini

          Mladý Niccolò sa učil hre na husliach už ako malé dieťa, najmä pod vedením svojho otca Antonia Paganiniho. Bol na neho veľmi prísny, Niccolò musel denne cvičiť až sedem hodín, keď si občas jeho otec myslel, že necvičí dosť usilovne, prikročil k fyzickým trestom alebo mu nedal jesť. Keď mal Niccolò päť rokov, začal sa ešte učiť hrať na gitare, od deviatich rokov pravidelne koncertoval. V roku 1801 odcestoval na hudobný festival do toskánskej Luccy, kde mal veľké úspechy. Po skončení festivalu sa rozhodol, že nepôjde späť do Janova, ale že tu zostane. Napriek tomu, že dostával vysoké honoráre za svoje vystúpenia, kvôli hraniu hazardných hier sa veľmi zadĺžil, stále však časť peňazí posielal svojim rodičom do Janova. Prehral dokonca i svoje husle, z čoho sa ale poučil a s hazardnými hrami úplne prestal. Jeho priateľ mu na koncert požičal svoje husle od Bartolomeo Giuseppe Guarneriho(známeho tiež ako del Gesù), po koncerte bol natoľko očarovaný jeho hrou, že mu nástroj venoval. Tieto husle („Cannone Guarnerius“) si Paganini veľmi obľúbil.

          Paganini koncertoval s úchvatnou bravúrnosťou, s ľahkosťou zvládal i extrémne rýchle tempá a používal v tej dobe, nie celkom obvyklé techniky:

           

           

          Úlohy:

          Zisti zašifrovaný názov diela autora

          R. Schumann- IENNSE

          F. SCHUBERT- HPTRSU

          Známky z úloh budú zadelené do druhého polroku.

          Moja mailová adresa je: bmichaela310@gmail.com 

           

          Romantizmus

          OPERA

          Nové učivo:

          Opera: je hudobno-dramatický útvar, spájajúci slovo a hudbu, herecké a baletné umenie spolu so scénickým obrazom do jedného súvislého celku.

          ROMANTICKÁ OPERA

           

          Tento druh opery sa vyvíjal v Nemecku od začiatku 20. rokov 19. storočia. Vychádza z nemeckého romantizmu, ktorý tu nachádza svoje najtypickejšie stvárnenie. Používa výrazové prostriedky a námety typické pre celý hudobný romantizmus, jej forma však vyšla zo „singspielu“. Jej zakladateľom je Weber (Čarostrelec, Euryanta a Oberon), neskôr ju komponujú i Louis Spohr a Heinrich Marschner, no jej hlavným predstaviteľom je Richard Wagner (Blúdiaci Holanďan, Tannhäuser, Lohengrin).

          Do obdobia hudobného romantizmu patrí aj rozvoj operety, ako ľahšieho komického žánru, ktorého vrcholné diela (hlavne od Johanna Straussa ml. a Franza Lehára) sa hudobne veľmi priblížili k opere.

          Najznámejśie opery romantizmu:

           

          Carl Maria von Weber-Čarostrelec

          Najvýznamnejším Weberovým dielom je operaČarostrelec, ktorá sa pravidelne uvádza na svetových operných scénach. V nemecky hovoriacich krajinách možno zazrieť aj opery Euryanthe a Oberon. Najvýznamnejšími orchestrálnymi skladbami sú dva klarinetové koncerty, ktoré patria do základného repertoáru. Weber napísal viacero koncertov a koncertných diel pre klavír, ktoré boli známe v 19. storočí, väčšina sa však dnes ocitla v zabudnutí. Najvýznamnejšie dielo z tejto oblasti jeKoncertný kus f-mol, ktorý je sporadicky uvádzaný i v dnešnej dobe. Z diel pre sólový klavír je známe Vyzvanie do tanca. V 20. storočí boli ale niektoré jeho sonáty nahraté významnými klaviristami.

          Giuseppe Verdi- Aida, Trubadúr

          Aida je považovaná niektorými hudobnými znalcami za vyvrcholenie Verdiho celoživotného operného diela.

          Richard Wagner- Tannhauser

          ÚLOHA:

          1.Vypočuj si opery Čarostrelec, Aida, Trubadúr, ktorá na teba najlepšie zapôsobila a prečo.

           

          Známky z úloh budú zadelené do druhého polroku.

          Moja mailová adresa je: bmichaela310@gmail.com 

           

          Romantizmus

          Programová hudba

           

           

           

           

          Romantická hudba je charakteristická nadvládou citovej zložky. Ako prostriedok začala používať programovú hudbu- má dej. Na úkor citovej zložky sa často skresľovala skutočnosť.

          Začal používať komplikovanejšie vzťahy medzi tóninami a akordmi- celkovo sa upúšťalo z prísnych pravidiel,(ktoré platili v klasicizme).

          Kvôli zaujímavejšiemu zvuku sa rozšíril orchester (z pôvodných 30-40 hudobníkov na viac ako 80) a pribudli nové hudobné nástroje (saxofón, akordeón) a rôzne stroje (zvukové efekty).


           

          Bedřich SMETANA

          Zo začiatku pôsobil vo Švédsku. Neskôr mu ponúkli prácu v Česku. Bol učiteľom na konzervatóriu (okrem skladania a dirigovania). Je zakladateľ českej národnej školy (štýl). Ku koncu života ohluchol, ale naďalej komponoval- aj svoju najznámejšiu Symfonickú báseň.

          Opery: Dalibor, Libuše, Hubička, Čertova stena, Dve vdovy, Tajemství, Predaná nevesta (námet z dedinského prostredia - jeho najznámejšia opera) Braniboři v Čechách(historický námet- prvá česká národná opera)

          Symfónie, Symfonická báseň Má vlast (6 častí) Ukážka: časť 2- Vltava

          Klavírne skladby (Lujzina polka, Jiřinkova polka)

          Komorné skladby: Sláčikové kvarteto Z mého života



          Chcela by som sa poďakovať tým, ktorí zaslali vypracované úlohy a prejavili tým zodpovednosť.

          Moja mailová adresa je:bmichaela310@gmail.com

          Termín odovzdania novej úlohy:1.3.2021

          Úloha je povinná!!!

          Nová úloha:

          Čo ste si zapamätali o romantizme?

          Toto nie je test:) je to len ľahký kvíz na opakovanie:)

          1. Ako sa volá ruský hudobný skladateľ, ktorý zložil balet Labutie jazero?

          a) W. A. Mozart

          b) P. I. Čajkovskij

          c) A. Dvořák

           

          1. Romantizmus je hudobný sloh, ktorý vznikol :

          a) v 18. storočí

          b) v 19. storočí

          c) v 20. storočí

           

          1. Skladbu Vltava skomponoval český skladateľ:

          a) A. Dvořák

          b) Z. Fibich

          c) B. Smetana

           

          1. Giuseppe Verdi pochádzal z:
            a) Francúzska
            b) Španielska

            c) Talianska

           

          1. Ktorý skladateľ je autorom skladieb Symfónia „Z Nového sveta“, Rusalka a Humoreska?

          a) A. Dvořák

          b) G. Verdi

          c) B. Smetana

           

          1. Obľúbeným hudobným nástrojom obdobia romantizmu bol/bolo:

          a) čembalo

          b) klavír

          c) organ

           

          1. Ktorý skladateľ nepatrí do obdobia romantizmu?

          a) F. Chopin

          b) A. Vivaldi

          c) G. Verdi

           

          1. Giuseppe Verdi je autorom opier:

          a) Predaná nevesta, Šárka, Hubička

          b) Rigoletto, Nabucco, Trubadúr

          c) Čarovná flauta, Figarova svadba, Rigoletto

           

          Impresionizmus

           

           

          Charakteristika impresionizmu:

          Vznikol zo slova impresia, čo znamená silný dojem, vnem.

          Hlavný dôraz sa nedáva na detail, ale na vzniknutý dojem.

          V hudbe sa dáva do popredia malebnosť zvukov a akordov, a to na úkor melódie.

          Hlavným námetom skladieb bola príroda, ktorá sa neustále farebne mení a jej krása je v prchavej neopakovateľnosti.

          Trval krátko- od konca 19. storočia po 1. svet. vojnu (1914).

          Za jeho zakladateľa sa považuje Claude Debussy.

           

          Claude Debussy

          Na konzervatórium chodil v 10- tich rokoch.

          Počas štúdií klavíra a varhán spoznal ruských skladateľov tzv. Mocnej hŕstky.

          Najslávnejšie dielo: symfonická báseň pre orchester: Prelúdium k Faunovmu popoludniu a opera Pelleas a Melisanda

          Drobné klavírne dielo: Dievča s vlasmi ako ľan

           

           

          Maurice Ravel

          Francúzky hudobný skladateľ.

          Počas vojny pôsobil ako kamionista.

          Tvorba: klavírna a orchestrálna

          Venoval sa i úprave cudzích hudobných diel. Napríklad Modesta P. Musorgského: Baba Jaga

          Tvorba: Bolero

          Prelúdium k Faunovmu popoludniu

          Pelleas a Melisanda

          Dievča s vlasmi ako ľan

          Termín odovzdania novej úlohy:14.3.2021

          Úloha je povinná pre žiakov, ktorí neposlali ani jednu vypracovanú úlohu alebo do dnešného dňa nemajú žiadnu známku!!!

          Nová úloha:

          Vypočuj si skladbu:  Prelúdium k Faunovmu popoludniu, Pelleas a Melisanda, Dievča s vlasmi ako ľan. Napíš pár vetami, ako na teba skladby zapôsobili.

          Moja mailová adresa je:bmichaela310@gmail.com

           

           

          Opakovanie tematického celku

           

          Termín odovzdania novej úlohy:4.4.2021

          Úloha je povinná pre žiakov, ktorí neposlali ani jednu vypracovanú úlohu alebo do dnešného dňa nemajú žiadnu známku!!!

          Úloha je povinná aj pre žiakov, ktorí majú iba jednu známku!

          Úlohu neposielajú žiaci, ktorý majú 2 a viac známok:)

          Doplň do tabuľky o aké hudobné obdobie sa jedná:

           

          Umelecké obdobie Významný skladatelia Charakteristika obdobia
           

          Johann Sebastian Bach

          Antonio Vivaldi

          Georg Fridrich Händel

          Velkoleposť a ozdobnosť

          Zrod opery a oratória

          Terasovitá dynamika

          Rozkvet inštrumentálnej hudby

           

          Giovanni da palestrina

          Orlando di Lasso

          Návrat k antike

          Rozvoj svetskej hudby

          Rozvoj polyfónie

          Obľúbené: moteto, omša, madrigal

           

          Franz Schubert

          Fryderyk Chopin

          Ján Levoslav Bella

          Cit, fantázia, vzťah k prírode

          Malé piesne, skladbičky pre sólové nástroje

          Vznik národných škôl

           

          Claude Debussy

          Maurice Ravel

          Bezprostredné zachytenie a vyjadrenie pocitov

          Dôraz na farebnosť hudby

           

          Joseph Haydn

          Wolfgang A. Mozart

          J.A. Zimmerman

          Ušlachtilá jednoduchosť, pravideľnosť

          Sonátový princíp

          Sonáta, symfónia, koncert pre sólo a orchester

          Moja mailová adresa je:bmichaela310@gmail.com

           

          Rakúsko

           

          Pre každý národ je najkrajšia jeho vlastná hymna. Text rakúskej hymny vystihuje krajinu. Rakúsko je krajina hôr, krajina riek...

          Za autora melódie rakúskej hymny dlho považovali W. A. Mozarta, asi ním je však Johann Holzer.

          Rakúsko a Viedeň vyvoláva v súvislosti s hudbou hlavne dva pojmy:

          • viedenský klasikovia

          • viedenský valčík

          Okrem valčikou boli obľúbené polky, štvorylky, pochody a neskôr aj operety.

          Významnými predstaviteľmi viedenskej operety boli Johann Strauss ml. (Cigánsky barón, netopier), Franz Lehár ( Veselá vdova, Zem úsmevov) a Emerich Kalmán (Čardášová princezná, Grófka Marica)


           

           

           

          Úloha: vypočuj si ukážky a následne napíš ako na teba piesne zapôsobili

          Úloha je povinná, pre žiakov, ktorí majú iba jednu známku!

          Úlohu neposielajú žiaci, ktorý majú 2 a viac známok:)

          Moja mailová adresa je:bmichaela310@gmail.com

          Termín odovdania: do 30. 4. 2021